Taramanızı Artıracak 8 Chrome İşareti

Taramanızı Artıracak 8 Chrome İşareti

chrome

Chrome Bayrakları hızlı bir şekilde gelir ve gider, bazıları tam teşekküllü tarayıcı özellikleri haline gelirken diğerleri sonsuza kadar kaybolur. Bu özellikler, henüz ana Chrome sürümünde yer almayan çeşitli özellikleri etkinleştirmenize, devre dışı bırakmanıza ve özelleştirmenize izin verdiği için Google tarafından yerinde bir şekilde “Denemeler” olarak yeniden adlandırılmıştır.

Bazı Chrome bayrakları yarı işlevseldir, diğerleri son derece teknoloji meraklıları için tasarlanmış belirsiz şeylerdir, bazıları ise gerçekten pek bir şey yapmaz. Bu nedenle, kalabalığın arasından elendik ve tarama deneyiminiz üzerinde gerçekten büyük ve olumlu bir etkisi olacak Chrome bayraklarını seçtik.

Chrome Bayraklarına Nasıl Erişilir
Bu Chrome bayraklarından herhangi birini kullanmadan önce, bunlara nasıl erişeceğinizi bilmeniz gerekir. Chrome adres çubuğuna chrome://flags yazın ve Enter’a basın. Bu özelliklerin kararlı olmadığına dair bir uyarı içeren büyük bir Chrome Bayrakları listesi göreceksiniz.
Aşağıda listelediğimiz özellikleri hızlıca bulmak için Chrome’un “Bul” (Ctrl + F) özelliğini kullanabilirsiniz.

1. Ayarlarda Şifreleri Düzenle
Bu, özellikle şifrelerinizden biri veya daha fazlası belirli bir sitede bilinen bir veri ihlaline yakalanmışsa Chrome’un süper yararlı uyarısıyla birleştirildiğinde gerçekten iyi bir şeydir.
Genel olarak, bir sitede şifrenizi güncellerseniz, Chrome bunu kaydetmek isteyip istemediğinizi sorar, ancak değiştirilmesi gereken bir sürü şifreniz varsa, hepsini Chrome ayarlarınızdan değiştirebilirsiniz (ideal olarak bir şifre yöneticisi kullanarak). /generator gibi), ardından siteleri ziyaret ettiğinizde bu şifreleri uygulayın.

Chrome Bayraklarında, “ayarlarda şifreleri düzenle” adlı bayrağı etkinleştirin.
2. Okuma Listesini Devre Dışı Bırak
Bazılarınız okuma listesini ilk kez burada duyuyor olabilir, bu durumda denemek isteyebilirsiniz! Bir sekmeye sağ tıklayın ve daha sonra okumak üzere bir “okuma listesine” ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, diğerleri, bir web sayfasına yer imi eklediğinizde, okuma listesinin fazladan bir tıklamaya zorlandığından şikayet eder. Ve kişisel olarak sadece bir okuma listesi yer imi klasörüm var, bu yüzden bu özelliğe gerçekten ihtiyacım yok.

En İyi Chrome Bayrakları Okuma Listesi
Okuma listesini devre dışı bırakmak istiyorsanız, “sonra oku” krom bayrağını arayın ve “Varsayılan”dan “Devre Dışı”ya değiştirin.

3. Sistem Bildirimlerini Devre Dışı Bırakın
Chrome’un bilgisayarınıza gönderebileceği iki tür bildirim vardır – bazıları Chrome içinde yereldir ve yalnızca Chrome çalışırken görünür, diğerleri işletim sisteminize bağlanır ve işletim sistemi kullanıcı arayüzünde görünür.

En İyi Chrome Bayrakları Sistem Bildirimlerini Devre Dışı Bırakır
Birçok kişi bu bildirimleri rahatsız edici buluyor, bu nedenle bunları Chrome Bayraklarında devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Bayraklar arama kutusuna “sistem bildirimleri” yazın, ardından göründüğünde “Sistem bildirimlerini etkinleştir”i “Devre Dışı” olarak ayarlayın. Artık kesinti yok!

Ayrıca okuyun:
Chrome, Firefox, Edge, Safari, Android ve iOS’ta Web Siteleri Nasıl Engellenir
Chrome, Firefox, Edge, Safari, Android ve iOS’ta Web Siteleri Nasıl Engellenir

4. Sessiz İzin Çipi
Hata yapmayın, tarayıcılardaki izin bildirimi çok önemlidir ve belirli bir sitenin konumunuza, mikrofonunuza ve diğer her şeye erişmesinden memnun olup olmadığınızı sorar.

Ancak Chrome’daki bildirim her zaman biraz çirkin ve müdahaleci olmuştur. Bu bayrak, izinler kutusunu arama çubuğuna entegre ederek bu sorunu giderir. Parlak mavi bir arka plana sahip hoş ve nettir, bu nedenle göz atma ekranınızda yer kaplamazken onu kaçırma şansınız yoktur.

Bu bayrağı etkinleştirmek için Bayraklar arama çubuğuna “sessiz izin” yazın ve Sessiz İzin Çip Deneyini etkinleştirin.

Ayrıca okuyun:
Sıkıcı Tarama Görevlerini Otomatikleştiren 7 Chrome Uzantısı
Sıkıcı Tarama Görevlerini Otomatikleştiren 7 Chrome Uzantısı

5. Karanlık Modu Zorla
Karanlık mod, şu anda herkesin peşinde olduğu şeydir ve akşamları veya karanlık bir ortamda kullandığınızda ekranınızın gözleri daha az yormasını sağlar. İşletim sistemi ayarlarınızı kullanarak pencere kenarlıklarını daha koyu yapabilirsiniz, ancak aslında tüm web sayfalarını karanlık yapmak için bu bayrağı etkinleştirmeniz gerekir.

En İyi Chrome Bayrakları Karanlık Modu Zorlar
Chrome bayraklarında “karanlık modu zorla” seçeneğini bulun ve yanındaki açılır menüyü tıklayın.

Seçebileceğiniz birçok farklı karanlık mod çeşidine sahip olduğunuzu göreceksiniz. Hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için bu farklı Karanlık Mod türevlerini deneyebilir veya yalnızca varsayılan seçenek olarak “Etkin”i seçebilirsiniz.

6. Okuyucu Modu
Microsoft’un Chromium tabanlı bir tarayıcıdaki bükümü artık URL çubuğundan tıklanabilir bir okuyucu modu içeriyor olsa da, Google Chrome henüz varsayılan bir özellik olarak bulunmuyor. Ancak, Chrome Bayraklarında hızlı bir değişiklik yaparak çok amaçlı adres çubuğuna bir “Sürükleyici Okuyucu” modu ekleyebilirsiniz.

En İyi Chrome Bayrakları Okuyucu Modu 1
Bayraklar’da “okuyucu modu”nu bulun, etkinleştirin ve adres çubuğunuzda bir simge belirecektir. Bu sayfayı sürükleyici okuyucu moduna dönüştürmek için tıklayın. Daha sonra okuyucu ayarlarınızı değiştirmek için sayfanın üst kısmındaki “A” simgesine tıklayabilirsiniz.

7. GPU Rasterleştirme
Chrome, görüntüleri ve verileri işlemek için GPU’nuza çok fazla güvenmez, ancak özel bir GPU’nuz varsa, tarayıcıyı hızlandırmak için işlemenin bir kısmını ona yüklemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

En İyi Chrome Bayrakları Gpu Rasterleştirme 1
Rasterleştirme, Chrome’un web sitesi verilerini piksellere ve önünüzdeki ekranda gördüğünüz somut bilgilere göre düzenlemek için kullandığı süreçtir. Bunu, her sayfayı “Çiviler” şeklinde düzenleyerek yapar ve bu noktada önünüzde gördüğünüz bütünü toplamak için her birindeki bilgileri etkili bir şekilde boyar.

“GPU rasterleştirmesini” etkinleştirmek, GPU’nuzun CPU’nuz (veya işlemciniz) yerine her zaman yukarıdaki işlemi yapmasını sağlar. Bu, CPU’nuz özellikle güçlü değilse veya tersine, GPU’nuz çok güçlüyse göz atmayı daha hızlı hale getirebilir.

Ayrıca okuyun:
Deep Web ve Dark Web Arasındaki Farklar: Bilmeniz Gerekenler
Deep Web ve Dark Web Arasındaki Farklar: Bilmeniz Gerekenler

8. Sıfır Kopya Rasterleştirme (Masaüstü/Android)
Chrome bayrakları aracılığıyla rasterleştirme ile yapabileceğiniz birkaç şey vardır, ancak en iyilerinden biri sıfır kopyalı rasterleştirmedir, burada yazarların raster akışları doğrudan GPU belleğinize (veya VRAM) gelir ve normal RAM’inizi (özellikle de) kullanmaktan daha hızlı çalışabilir. PC’nizde 4 GB veya daha az RAM varsa).

En İyi Chrome Bayrakları Sıfır Kopya Rasterleştiricisi
Bu, Web’de gezinirken pil kullanımını azaltma potansiyeli ile özellikle mobil cihazlarda yardımcı olabilir.

Menta

Ben tam beş yıllık büyük bir başarılı deneyime sahip, yetenekli, hevesli profesyonel bir yazarım. Alandaki eğitimim ve araştırmam beni en [mükemmel profesyonel yazarlardan biri yaptı.