PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Bir su soğutma çerçevesi kullanıyorsanız, çoğunlukla PC’lerde gadget’ları soğutmak için çeşitli fanlar bulunur. Çerçevenizde işlemci için bir fan, resim kartı için bir tane daha, güç kaynağı için bir tane daha ve muhtemelen PC kasasına 1-4 fazladan fan katılmış olabilir.

Soğutma fanları, çerçevenizi serin tutmak için tamamen önemlidir, ancak PC’nizi bir motor gibi ses çıkarmamalıdır. Gürültü ve soğutma arasındaki ideal uyumu gözlemlemek için, gerçekten PC’nizdeki fan hızını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek istiyorsunuz.
Fan hızı, ekipman sıcaklığına bağlı olarak düzenli olarak kontrol edilir. Web’i incelerken PC’niz gerçekten sessiz olmalıdır, ancak istekte bulunan bir oyun oynarken netleşebilir. Bununla birlikte, PC fanlarınızın sürekli olarak devreye girmesi veya devreye girmeyi ihmal etmesi ve CPU’nuzun ısınması ihtimaline rağmen, iki sorunu hızla çözebilirsiniz.

Bu makale, fan hızını kontrol etmek için birkaç stratejiye odaklanmaktadır. Fanlarınızdan hoşlanmıyorsanız, önce PC’nizi uygun şekilde temizleyin, çünkü fanlar artık ve kir olduğunda kilitlenir. Ekipman temiz olduğunda, tekniklerimizden birini kullanarak fan hızını istediğiniz gibi artırabilirsiniz.

BIOS’ta Fan Hızını Kontrol Etmenin en etkili yöntemi
Fan hızını kontrol etmenin en doğrudan yöntemi BIOS’ta değişiklik yapmaktır. BIOS’a nasıl gireceğiniz konusunda en ufak bir fikriniz olmadığını varsayarsak, devam etmeden önce gerçekten geniş yardımcımıza bakın.

BIOS’ta fan hızını kontrol etmek, PC’nize veya PC’nize bağlıdır. Çok sayıda BIOS uyarlaması vardır ve her birinin çeşitli menüleri ve adları vardır. BIOS’un bu bileşeni desteklemediği gerçeği ışığında, ara sıra bir fan hızı kontrol seçeneği görmeyeceksiniz. Bazı Lenovo Legion iş istasyonları bunun ideal örneğidir. Sürekli çalıştıkları ve TDP’yi (Termal Tasarım Gücü) kullandıkları için fan hızını kaldıramazsınız.
Her durumda, birçok BIOS formunda, “Ekran”, “Durum” veya üreticiye bağlı olarak neredeyse aynı olan bir menü görene kadar menüye bakmak istersiniz. Alt menüde bir Fan Hızı Kontrolü veya Fan Kontrolü seçeneği göreceksiniz. Alt menünün adı ve alanı üreticiye bağlıdır.
Yukarıdaki resim, bir MSI anakartında bulabileceğiniz fan hızı kontrol eğrisinin bir örneğidir. Sıcaklık aralıklarına bağlı olarak fan hızını değiştirmek için odakları hareket ettirin.

Aşağıdaki resim, Gigabyte’ın BIOS’taki fan hızı kontrol menüsünü gösteriyor, şef benzer bir şey.

Yazılımla Fan Hızını Kontrol Etme Talimatları
BIOS’ta değişiklik yapmanın garip olduğunu varsayarak, programlama seçeneklerini araştırın. Pek çok proje, fanlarınızın açık sıcaklıklarda ne kadar hızlı dönmeleri gerektiği sonucuna vararak fanlarınızı kontrol etmenize izin verir. Bu tür programlama, aynı zamanda, PC’nizi temizlemek için ideal bir fırsat olduğunda sizi algılayabilecek donanımınızın sıcaklığını, voltajlarını ve fan hızlarını takip etmenize de olanak tanır.

Her durumda, BIOS’ta fan hızlarının değiştirilmesi henüz en çok önerilen seçimdir. Herhangi bir şeyi karıştırdığınızı varsayarsak, genellikle varsayılan ayarlara sıfırlayabilirsiniz.

hız fanı
SpeedFan, kullanışlı bir varlıktır ve tamamen ücretsizken birçok öğe sunması gerçeğinin ışığında çok ünlüdür. Kullanıcı arayüzü, mevcut yönergelere göre eski ve basit görünüyor, ancak SpeedFan çok şey sunuyor. Bu türden belki de en köklü cihaz olarak, ekipman sıcaklıklarınızı, voltajlarınızı görüntülemenizi ve fan hızı kurulumlarını yapmanızı sağlar. Ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Her bir fanı seçebilir ve daha sonra reaksiyon bükümüne göre değişiklik yapabilirsiniz. Genel olarak inceliyor veya talep etmeyen diğer işlemleri yapıyorsanız, düşük sıcaklık aralıkları için fan hızını düşürerek bilgisayarınızı son derece sakinleştirebilirsiniz.

Manuel düzenlemelerle zaman kaybetmek için, ancak varsayılan fan hızlarınız çılgınca, SpeedFan’ın Otomatik fan hızı ayarını güçlendirebilirsiniz.

MSI Afterburner
Etkiniz altındaki temel fanlardan biri GPU fanıdır. Çizim kartınızın türüne bağlı olarak 1, 2 ve hatta 3 fanı olabilir. Fanların doğru bir şekilde düzenlenmediğini veya kontrol edilmediğini varsayarsak, GPU’nuzun MSI Afterburner gibi bir aparatın geldiği yer olan hafif yük altında olmasına rağmen PC’niz bir akış motoru gibi görünebilir.

MSI Afterburner, oyun çevrelerinde GPU fan hızını kontrol etmenize izin veren bir hız aşırtma aygıtı olarak bilinir.

Doğal olarak, fan hızınız programlanmış olarak ayarlanmıştır ve bu, sahip olabileceğiniz GPU fan hızı sorunlarını çözmelidir. Hızdan memnun olmadığınızı varsayarsak, Otomatik modu zayıflatmak için A görünümlü resme dokunarak ve kaydırıcıyı hareket ettirerek fan hızını genişleterek veya azaltarak temel bir manuel değişiklik yapabilirsiniz.

Fanın sıcaklıktan bağımsız olarak ayarlanan hızda çalışacağını unutmayın. Düşük bir hız belirlediğinizi varsayarsak, GPU’nuzdan çok şey isteyen bir oyun oynarken dikkatli olmalısınız.

MSI Afterburner da aynı şekilde bir fan hızı dönüşüne eşlik ediyor. Buna ulaşmak için Ayarlar düğmesini tıklayın.

Summary
Review Date
Reviewed Item
PC
Author Rating
41star1star1star1stargray
Software Name
PC
Software Name
PC
Software Category
Fan Hızı

Menta

Ben tam beş yıllık büyük bir başarılı deneyime sahip, yetenekli, hevesli profesyonel bir yazarım. Alandaki eğitimim ve araştırmam beni en [mükemmel profesyonel yazarlardan biri yaptı.